Uygulama videosu
Öncesi & Sonrası
Uzmanımıza Sorun

Burun Ameliyatı

Yüzün en dikkat çekici bölgelerinden biri burundur. Burunda yer alan şekil bozukluklarının ortadan kaldırılması kişiye özgüven kazandırır. Tıpta meydana gelen gelişmelerle birlikte artık burun estetiği son derece pratik bir operasyon halini almıştır. Rinoplasti de denilen burun estetiği işlemi hem estetik hem de sağlık açısından gerekli görülebilir. Burunda yer alan şekil bozukluklarının estetik ameliyat ile giderilmesi hem kişiyi psikolojik açıdan olumlu yönde etkiler hem de nefes alıp vermesi çok daha rahatlamış olur.

Rinoplasti ile Burun Estetiği

Rinoplasti de denilen burun estetiği operasyonu, en sık yapılan uygulamalardan biridir. Doğuştan gelen ya da bazı travmalarla meydana gelen şekil bozukluklarını gidermek amacıyla gerçekleştirilir. Şekil bozuklukları hem görsel açıdan hem de solunum açısından rahatsızlık verebilir. Nedeni ne olursa olsun estetik ameliyatında en önemli amaçlardan biri solunum yolunun doğru şekilde işler hale getirilmesidir. Ameliyat sırasında burun yeniden şekillendirilir, şekil bozuklukları giderilir ya da yalnızca bir bölgenin şekli değiştirilir. Bazı durumlarda bu durumların hepsi yapılabilir. Burun değiştirme ameliyatı rinoplasti olarak da adlandırılır. Bu işlem burunda yer alan kemik ve kıkırdak yapısının değiştirilmesi ve yüzün diğer kısımlarına uyumlu hale getirilmesi işlemidir.


Rinoplasti Burun Ameliyatı

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İki farklı burun estetiği ameliyatı tekniği vardır. İlki açık burun ameliyatıdır. Bu yöntemde burun deliklerine ufak bir kesi atılır ve bu şekilde daha geniş bir görüş alanı yaratılır. Açık burun estetiği ameliyatı genellikle ciddi şekil bozukluğu durumlarında yapılır. Açık teknik, cerrahın çok daha rahat çalışmasını sağladığı için genellikle tercih edilir. Ancak açık teknik ile yapılan burun ameliyatlarının iyileşme süreci biraz daha uzayabilir. Buna bağlı olarak ameliyat sonrasında morarma, şişme, ödem gibi sorunlar da artabilir.

Bir diğer yöntem ise kapalı tekniktir. Bu yöntemde burun içinde yapılacak kesiler burun deliklerinin içinde kalır. Kapalı teknik cerraha daha dar bir görüş alanı sunsa da iyileşme süresinin kısa olması, dikiş izinin kalmaması gibi avantajları vardır. Daha küçük boyutta şekil bozuklukları için genellikle kapalı teknik kullanılır.

Rinoplasti Burun Estetiği ile ilgili Sorulan Sorular

Ameliyat Öncesi Süreç Nasıldır?

Ameliyattan önce hastalar klinikte bir ön muayeneden geçer. Uzman doktor tarafından burun iç ve dış yapısı değerlendirilir. Endoskopik muayene, yani bir kamera yardımıyla yapılan muayenede burun içinde solunum güçlüğü yaratan durumlar göz önüne alınır. İhtiyaç duyulan durumlarda 7 farklı açıdan fotoğraf çekilerek dijital ortamda yüze uyumlu bir burun tasarımı yapılabilir.

Burun Estetiği Neden Yapılır?

Burun estetiğinin en önemli yapılma sebeplerinden biri doğuştan gelen ya da bir travmaya bağlı olarak oluşmuş şekil bozukluğunun nefes alıp vermeyi zorlamasıdır. Solunumu etkileyen bu bozukluk, dışarıdan görülen bir şekil bozukluğu ya da iç kısımda yer alan bir şekil bozukluğu olabilir. Bir diğer burun estetiği yaptırma amacı ise kişinin burnunun şeklinden memnun olmaması ve bunun özgüvenini etkiliyor olmasıdır. Kemer denilen burnun kemik kısmında bulunan eğrilik ya da çıkıklık, kıkırdak yapısındaki şekil bozuklukları, aşırı büyük bir buruna sahip olunması, asimetri, burun ucu düşüklüğü, burun kenarlarının fazla büyük ya da çıkık olması gibi nedenler burun estetiği ameliyatı olmak için yeterli olabilir.

Kimler İçin Uygun Değildir?

Hamileler ve emzirme döneminde olanlar, kan hastalığı bulunan ve düzenli ilaç kullananlar, kalp pili kullananlar, kanser, Parkinson, MS, epilepsi gibi hastalıkları olanlar, vücudunda metal protez olanlar ile cilt rahatsızlığı olanlar bu işlem için uygun adaylar değildir.

Ameliyat Ne Kadar Sürer?

Burun estetiği ameliyatı yaklaşık olarak 2-4 saat arasında sürmektedir.

Günlük Yaşama Ne Zaman Dönülür?

Ameliyatın üzerinden 6-8 saat geçtikten sonra taburcu olabilmek mümkündür. Ancak genellikle bir gece kalınması tavsiye edilir. 1 hafta kalacak şekilde burun üzerine bir atel yerleştirilir. Günlük hayata dönme süresi 1 haftadır. Ancak bu süre oluşabilecek morluk ya da ödeme göre uzayabilir veya kısalabilir.

Yazın Burun Ameliyatı Olunur Mu?

Her mevsimde burun estetiği yaptırılabilir. Yalnızca yaz aylarında ameliyat sonrasında direkt olarak güneşe çıkılmaması önerilir. İlk birkaç ay yüksek faktörlü güneş kremi kullanılmalı ve güneş gözlüğü kullanılmamalıdır.

Burun Estetiği Kaç Yaşından İtibaren Yaptırılabilir?

Burun estetiğinin yapılabilmesi için büyüme çağının tamamlanması gerekmektedir. Önerilen yaş 18’dir. Ancak gerekli görülen durumlarda 16 yaşından itibaren ebeveyn izniyle yaptırılabilir.

Ameliyattan Ne Kadar Sonra İyileşilir?

Ameliyattan 1 hafta sonra günlük hayata dönülebilir. Ancak iyileşme 1 ayı bulabilir. Burun şeklinin oturması ise yaklaşık olarak 1 yılı bulur.

Alkol ve Sigara Kullanımı Süreci Etkiler Mi?

Ameliyat öncesi ve sonrası alkol ve sigara kullanmamak son derece önemlidir. Tamamen bırakılamıyorsa sınırlandırmakta da fayda vardır.

Burun Estetiği Ağrılı Bir Ameliyat Mı?

Ameliyat genel anestezi altında olduğu için operasyon esnasında herhangi bir acı hissedilmez. Ameliyattan sonraki süreçte ağrı kesici kullanılır. Dayanılamayacak ölçüde bir ağrı ya da acı meydana gelmez. Yalnızca ameliyat sonrası nefes almada güçlük yaşanabilir. Bu da tamamen geçici bir durumdur.

Burun Estetiği Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Burun estetiği, cerrahi bir müdahale olduğu için her zaman riskleri vardır. Ortaya çıkabilecek olası riskler kanama ya da enfeksiyondur. Ancak bu tür durumlar nadir olarak görülür.

Hangi Teknik Tercih Edilmeli?

Burunda yer alan şekil bozukluğunun durumuna göre açık ya da kapalı tekniğe uzman doktor karar verir. Kıkırdak ya da kemik şekillendirmeleri için açık teknik çok daha başarılıdır. Kapalı teknikte ise iz kalmaması ve kısa sürede iyileşme görülmesi gibi avantajlar vardır. Bu tekniğe karar vermek için uzman doktorun fikri son derece önemlidir.

Burun Estetiği Ameliyat Fiyatı Ne Kadar?

Burun estetiği ameliyatı fiyatı fiyatları burun için gerekli işleme ve kullanılan tekniğe göre farklılık gösterebilir. Detaylı bilgi ve yardım almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

HEMEN ARA
WHATSAPP
YOL TARİFİ
Özel İndirim ve Kampanyalardan Faydalanmak için bilgilerinizi bırakın.
Uygulama ile ilgili bilgi alın Uzmanımıza sorun
Soru sorun
Uzmanımız yanıtlasın
Sorunuz mu var? Uzmanımıza Sorun!